Asfalt workowany – jakie zastosowanie i właściwości ma mieszanka na zimno? 1

Asfalt workowany – jakie zastosowanie i właściwości ma mieszanka na zimno?

Workowany asfalt jest rodzajem praktycznej masy bitumicznej używanej podczas wielu prac, także bez konieczności jego podgrzewania. Jakie są jego główne właściwości? Kiedy można wykorzystać tego typu materiał?

Czym jest mieszanka asfaltowa na zimno?

Masy asfaltowe są rodzajem materiałów bazujących na kruszywach oraz na bitumie z dodatkiem różnych składników, które podnoszą ich właściwości lepiące.

Takie masy powszechnie używane są w branży drogowej, ponieważ pozwalają one na wypełnianie dylatacji, niwelowanie nierówności oraz na naprawianie uszkodzeń nawierzchni drogowych.

Masy asfaltowe dzielne są na dwie główne kategorie, do których zaliczana jest mieszanka na zimno oraz mieszanka na gorąco.

Masa na zimno nie wymaga wcześniejszego podgrzewania, dlatego też jest ona niemalże od razu gotowa do użycia, na przykład jak mieszanka https://instalexpert.de/oferta/asfalt-workowany/. Zachowuje ona swoje właściwości plastyczne nawet w ujemnych temperaturach, dlatego też może być ona używana praktycznie przez cały rok, również w okresie zimowym, czyli w czasie mrozów czy opadów śniegu.

Jakie jest zastosowanie mieszanki asfaltowej nakładanej na zimno?

Asfaltowa mieszanka na zimno ma wiele zastosowań w konserwacji i naprawie nawierzchni. Niektóre przykłady jego zastosowań to:

  • Naprawa wybojów – zimną mieszankę asfaltową można stosować do naprawy wybojów w nawierzchniach asfaltowych poprzez wypełnienie uszkodzonego obszaru materiałem i zagęszczenie go ubijakiem ręcznym lub wibracyjnym ubijakiem płytowym.
  • Uszczelnianie pęknięć – taka mieszanka asfaltowa może być stosowana do uszczelniania pęknięć w nawierzchniach asfaltowych, aby zapobiec przedostawaniu się wody w głąb nawierzchni i jej dalszym uszkodzeniom. Materiał jest zwykle nakładany za pomocą pacy, a następnie wygładzany szpachelką.
  • Łatanie powierzchni – zimna mieszanka asfaltowa może być używana do łatania małych obszarów uszkodzonych nawierzchni asfaltowych, takich jak podjazdy, parkingi i chodniki, które mogą pojawić się po mrozach czy na skutek uszkodzeń mechanicznych.
  • Montaż progów zwalniających – również mieszankę na zimno można stosować do instalowania progów zwalniających i innych urządzeń spowalniających ruch na nawierzchniach asfaltowych. Materiał jest zwykle mieszany z kruszywami, a następnie formowany w pożądaną formę.
  • Kładzenie szyn – mieszanka na zimno może być używana podczas prowadzenia prac związanych z kładzeniem szyn tramwajowych oraz kolejowych. Nadaje się ona również do naprawy uszkodzeń powstających w pobliżu szyn.
  • Naprawa nawierzchni przy kładzeniu instalacji komunalnych – zimna mieszanka asfaltowa może być używana do naprawy nawierzchni uszkodzonych na skutek prowadzenia wykopów pod instalacje komunalne, takie jak linie gazowe i wodociągowe. Materiał jest zwykle używany do wypełnienia pustki pozostawionej przez wykop, a następnie zagęszczany w celu zapewnienia stabilnej powierzchni.

Wobec tego mieszanka na zimno jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem do napraw i konserwacji nawierzchni, szczególnie w przypadku prowadzenia prac na małą skalę oraz w miejscach, gdzie gorąca mieszanka asfaltowa nie może być wykorzystana.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *