Systemy pomiarowe – wyważarki 1

Systemy pomiarowe – wyważarki

Systemy pomiarowe są niezwykle ważnymi urządzeniami stosowanymi w przypadku wyważania obrotowych elementów. Pomiędzy nimi znajdziemy, chociażby koła samochodowe, które są poddawane wyważaniu przy każdej zmianie opon. Co więcej wyważarki są również stosowane do wyważania wirników czy wałów w maszynach wykorzystywanych na co dzień w fabrykach. Tego typu maszyny są dość duże i ciężkie. Zwykle ustawiane są w miejscach, gdzie dostęp do nich jest łatwy. Wyważanie części maszynowych można podzielić ze względu na rodzaj pomiaru. Tak też znajdziemy w ofertach wyważanie dynamiczne oraz wyważanie statyczne.

Wyważarki są urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień w warsztatach samochodowych i w fabrykach, gdzie do użytku są dopuszczone maszyny, w których znajdziemy części i podzespoły pod postacią wałów lub wirników. Odpowiednie działanie tych elementów wpływa bezpośrednio na sprawność urządzenia, jak również na jego żywotność. Specyfika urządzeń wyważających sprawia, że są one wykorzystywane dość często. Dlaczego warto je wykorzystywać w chwili wymiany części lub w przypadku samochodów oraz monocyklów podczas wymiany kół na letnie albo zimowe? Na to wszystko odnajdziemy odpowiedź, chociażby na stronie internetowej http://www.rk-system.com.pl, na której bez trudu odnajdziemy informacje na temat wyważania dynamicznego.

Nowoczesne warsztaty samochodowe

Nowoczesne warsztaty samochodowe ekwipują się w profesjonalne wyważarki samochodowe za pomocą których koła osiągają taką samą wagę na zewnątrz i wewnątrz oraz na całym obwodzie. Ponieważ żadna felga nie jest idealnie równa, idealnie wyważona od nowości, a nawet jeśli by była to opony nigdy nie są idealnie wyważone wyważarki są niezbędne. Jeśli koło nie jest dobrze wyważone będzie wpadało w drgania i powodowało hałas oraz nadmierne zużycie koła i zawieszenia prowadzące do jego uszkodzenia. Wizyta w warsztacie samochodowym jest wręcz niezbędna w takim przypadku, aby jazda pojazdem mechanicznym, w tym samochodem czy motocyklem po drogach była jak najbardziej komfortowa oraz nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia lub życia kierowców, jak również osób trzecich.

Wyważarki do wałów i wirników w maszynach

Zasada działania wyważarek dotyczy przypadków wyważania części maszynowych Jeśli wał lub wirnik nie jest dobrze wyważony, to będzie wpadał w drgania. Czego z kolei powodem będzie szybsze zużycie a ostatecznie zniszczenie łożysk, na których są osadzone. W przypadku zniszczenia tego typu łożyska wał bądź wirnik mogą uszkodzić całą maszynę. Dlatego też wyważanie części maszyn to niezbędne postępowanie okresowe, które w chwili rozregulowania się części należy je wyważyć.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *