Czym jest oscyloskop? 1

Czym jest oscyloskop?

Oscyloskopy to urządzenia znane od lat. Początkowo można było jedynie korzystać z oscyloskopów analogowych, jednak wraz z postępem technologicznym pojawiły się oscyloskopy cyfrowe. Użyteczność narzędzi pomiarowych, działających na zasadzie uzyskiwania pomiarów zależności dwóch wielkości elektrycznych jest ogromna.

Można wyróżnić dwa rodzaje istniejących na świecie oscyloskopów, z czego pierwszym opracowanym przez niemieckiego fizyka będzie z pewnością oscyloskop analogowy z lampą a drugim oscyloskopem będzie oscyloskop z monitorem – cyfrowy. Użyteczność tychże narzędzi jest duża. Można skorzystać z informacji na temat oscyloskopu na stronie internetowej http://www.rk-system.com.pl. Odnajdziemy na niej wszelkiego rodzaju informacje na temat urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w codziennej pracy elektroników.

Podział oscyloskopów ze względu na ich typy

Podział oscyloskopów nie jest tak jasny, jak się wydaje. Mamy bowiem oscyloskopy uniwersalne z odchyleniem wyzwalanym i ciągłym, jak również oscyloskopy z odchyleniem okresowym oraz ciągłym. Co więcej możemy wyróżnić również oscyloskopy o większej częstotliwości – znacznie szybsze. Oscyloskopy można także podzielić ze względu na ich technologie, w jakich zostały opracowane, biorąc pod uwagę analizę sygnału. W tej grupie podziałowej będą przede wszystkim oscyloskopy cyfrowe i analogowe. Następnie oscyloskopy analogowe można również podzielić na kategorie, z czego mamy oscyloskop z wbudowaną pamięcią, dwustrumieniowy, jednostrumieniowy czy stroboskopowy.

Wynalezienie oscyloskopu

Rok 1897 był rokiem bardzo udanym w dziedzinie fizyki. To właśnie wtenczas został wynaleziony oscyloskop, który siedem lat później był udoskonalony przez kolejnego naukowca. Kolejna zmiana była wprowadzona kilkanaście lat później, gdzie możemy korzystać z jej dobrodziejstwa nawet ówcześnie. Za pomocą nowoczesnego oscyloskopu badane są przebiegi szybkozmiennych. Są to badania, które nie są możliwe do zarejestrowania przez zwykłego człowieka. Dlatego owe narzędzie stało się niezmiernie istotnym narzędziem w pracy każdego fachowca – elektronika. Wykorzystywane podczas programowania urządzeń elektronicznych, jak również podczas różnych naprawach czy kalibracji urządzeń. Co więcej oscyloskop jest także wykorzystywany przez profesjonalistów podczas wykonywania prac polegających na strojeniu sprzętu elektronicznego i przy ich projektowaniu. Nawet bardziej rozbudowane urządzenia – oscyloskopy jesteśmy w stanie opanować bardzo szybko. Nie przerażając się ilością pokręteł można zapoznać się z zasadą ich działania nawet wtedy, kiedy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z oscyloskopem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *